Biografia Monika Lidke jest wokalistką, autorką tekstów i muzyki pochodzacą z Lubina na Dolnym Śląsku, a obecnie mieszkającą w Londynie. Przedstawia ona ekscytującą, świeżą i oryginalną muzykę trafiającą do serc słuchaczy. Jazz i folk połączony z francuskimi i polskimi akcentami oraz latynoamerykańskimi dźwiękami tworzą magiczne widowisko. Monika urodziła i wychowala się w Polsce na Dolnym Śląsku. Jako dziecko śpiewała w chórze a później jako nastolatka studiowała gitarę klasyczną pod okiem Cezarego Strokosza w Lubińskim Młodzieżowym Domu Kultury . W 1992 wyjechała do Paryża roku na studia jezykowe, jednak po dwóch latach pobytu we Francji zaczeła uczyć się śpiewu w Paryskiej Wyższej Szkole Spektaklu. Paryż był miejscem, w którym Monika eksperymentowała w ramach różnych formacji muzycznych, był to czas intensywnych poszukiwań artystycznych. W 2005 roku Monika przeniosła się do Londynu aby rozwijać się jako wokalistka jazzowa. Nad Tamizą szybko poczuła się jak w domu i zaczęła realizować swoje bardzo osobiste projekty muzyczne. Spacery nad rzeką zainspirowały Monikę do napisania nowych piosenek, takich jak "Barnes Bridge" i „Higher self”, bardzo szybko znalazla ona również muzyków o podobnej wrażliwości, z którymi nagrała swoją pierwszą, samodzielnie wydana płytę „Waking up to Beauty” (Budzenie się do Piękna). Debiutancka plyta Moniki zostala bardzo ciepło przyjęta przez krytyków muzycznych oraz prezenterow radiowych w wielu krajach. Marek Niedźwiecki umieścił jedną z piosenek Moniki na składance Smooth Jazz Cafe Volume 10 i tak podsumował jej twórczość: „Piękna, delikatna, uzależniająca. Nie mogę się uwolnić od tej muzyki. Po prostu samo dobre. Szczere gratulacje. Pani Moniko, jestem Pani fanem".
Monika regularnie koncertuje na brytyjskiej scenie jazzowej, jej zespół wystąpił w ramach London Jazz Festival, Manchester Jazz Festival, Rhythms of the World Festival, oraz w wiodących klubach Ronnie Scott’s Bar lub Jazz Club Soho.
 
Na swój drugi album “If I was to describe you” Monika zaprosiła do współpracy znakomitych gości. Duet Moniki z Basią Trzetrzelewską “Tum tum song” ukazał się na składance Marka Niedźwieckiego Smooth Jazz Café 13.  Janek Gwizdala, wirtuoz gitary basowej (z polskimi korzeniami) wystapił na otwierającym płytę utworze  "They say”.

 
Płyta została w 2014 wydana przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia w Polsce, zespół Moniki wystąpił wtedy w prestiżowym Studiu Im. Agnieszki Osieckiej. 
W Anglii płytę wydała niezależnie wytwórnia 33Jazz Records.

Twórczosc Moniki  jest obserwacją życia, a w nim głównie tego, co najbliższe kompozytorce. Piękno („If I was to describe you” Gdybym miala ciebie opisać), ale i ciemniejsza strona ludzkich doświadczeń („Light under the bruises” Światło pod siniakami), nieustająca cyklicznosc energii życiowej („Footprints on the seashore” Ślady na piasku) odnajdują swoje miejsce obok twórczych pomyłek i chleba (Bread on toast). Angielski deszcz zainspirował zaśpiewaną w duecie z Basią „Tum tum song”, a francuskie teksty Moniki z humorem opisują naturę („Ensemble”) bądź też nawiązują do jej dzieciństwa („Questions gênantes”  Żenujące pytania).
„If I was to describe you” to bardzo intymna afirmacja życia w trzech językach: polskim, angielskim i francuskim . Monika uśmiecha się przez łzy (Oceany łez) zawsze mając nadzieję, że to, co płynie z serca będzie odbierane sercem.
"Muzyka jest dla mnie jednym z cudów tego świata i dziękuję wszystkim, którzy pomagaja mi wcielać moje muzyczne marzenia w rzeczywistość. Muzyka, jak miłość, nigdy nie ustaje…”  Monika Lidke